Poradnik Pogrzebowy

Śmierć bliskiej osoby - informator

Separator

Zdajemy sobie sprawę jak ciężki i bolesny jest moment ,w którym odchodzi bliska nam osoba. Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik postępowania, który może być pomocny w przypadku śmierci najbliższej osoby.

Zgon w domu

W przypadku, gdy zgon nastąpił w domu należy wezwać lekarza, który wystawi kartę zgonu. Jeżeli śmierć nastąpiła w godzinach przedpołudniowych, powinno się skontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu. W sytuacji, gdy są to godziny popołudniowe należy wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Przybyły na miejsce lekarz po wykluczeniu konieczność przeprowadzenia sekcji zwłok, stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu.

Po wystawieniu karty zgonu, możecie Państwo zadzwonić do naszego zakładu pogrzebowego w celu zlecenia przewiezienia ciała osoby zmarłej do kostnicy. Dalsze formalności dotyczące pogrzebu ustalicie Państwo w biurze naszego domu pogrzebowego.

Całodobowy telefon alarmowy

Zgon w szpitalu

Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu, karta zgonu wystawiana jest przez pracownika szpitala. Ciało zostanie przewiezione do szpitalnej kostnicy, skąd pracownicy domu pogrzebowego odbiorą osobę zmarłą i przetransportują do chłodni naszej firmy.

Śmierć w placówkach opiekuńczo-leczniczych

W przypadku zgonów w Hospicjach, domach pomocy społecznej, domach starców i innych placówkach opiekuńczych, pracownicy instytucji powiadomią rodzinę lub opiekuna prawnego o zaistniałej sytuacji. Kartę zgonu wystawia lekarz wezwany na miejsce przez opiekunów ,a odebrać ją można w administracji placówki w której nastąpił zgon.

Zgon w miejscu publicznym

Jeżeli śmierć spowodowana została wypadkiem lub zgon nastąpił w miejscu publicznym, ciało przewiezione zostanie do miejscowego prosektorium, gdzie po przeprowadzeniu sekcji zwłok, lekarz medycyny sądowej wystawi kartę zgonu. W tej sytuacji do pochówku, konieczne będzie uzyskanie zezwolenie na pochowanie wydane przez prokuraturę prowadzącą sprawę.

Dla zgonów, które nastąpiły w powiecie ostródzkim, sekcje zwłok wykonywane są w prosektorium naszego zakładu pogrzebowego pod adresem:

ul. Sienkiewicza 5a,
14-100 Ostróda
Telefon całodobowy:
509 957 062

Na podstawie otrzymanej karty zgonu, urząd stanu cywilnego właściwy według miejsca śmierci, nieodpłatnie wystawi akt zgonu. O wystawienie aktu zgonu, może wystąpić każda osoba, która zobowiązała się do pochowania osoby zmarłej.

Dokumenty niezbędne do wystawienia aktu zgonu:

Karta zgonu

Wystawiona przez lekarza

Dowód osobisty osoby zmarłej

W przypadku braku dowodu osobistego, należy wypełnić oświadczenie o zaginięciu dokumentu

Dowód osobisty osoby zgłaszającej zgon

Członek rodziny lub inna osoba, która zobowiązała się do pochowania osoby zmarłej

zezwolenie na pochówek wydane przez prokuraturę

Tylko w sytuacji, jeśli zgon jest przedmiotem postępowania prokuratorskiego

Separator

Po otrzymaniu karty zgonu oraz aktu zgonu, można przystąpić do załatwiania wszelkich formalności związanych z pochówkiem. W naszym domu pogrzebowym, zajmujemy się kompleksowo usługami pogrzebowymi, począwszy od przetransportowania odoby zmarłej z miejsca zgonu do chłodni, przez zorganizowanie ceremonii, aż po pośrednictwo w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas pod całodobowy numer telefonu: 509957062

5/5 - (1 Głosów)
Scroll to Top
Call Now Button